خوردن سماق اعلا همراه با ماست آکنه های پوستی را از بین می برد

محتوای فلاونوئید سماق اعلا به دلیل اثرات ضد التهابی آن برای سلامت مغز نویدبخش است. محققان دریافتند سماق التهاب مغز و سیستم عصبی را کاهش می دهد.

آنها به این نتیجه رسیدند که سماق ممکن است به مبارزه با بیماری دژنراتیو سیستم عصبی کمک کند.

همین فواید ضد التهابی می تواند اثر محافظتی روی اندام های داخلی داشته باشد. هنگامی که محققان سماق را از نظر آسیب و نارسایی روده بررسی کردند، دریافتند سماق درمانی امیدوارکننده برای پیشگیری از این صدمات است.

سماق دارای آنتی اکسیدان، پشتیبانی از سیستم ایمنی است و به جلوگیری از مرگ سلولی کمک می کند. مطالعه دیگری در سال 2009 به این نتیجه رسید که فواید سماق به محافظت در برابر آسیب اندام ها و DNA کمک می کند.

سماق همچنین اثر محافظتی روی پوست دارد. به طور سنتی برای مراقبت از زخم استفاده می شد. تحقیقات مدرن تایید کرد که سماق نقش جالبی در سلامت پوست دارد.

سماق به مهار رشد سلول های بد یا کشتن سلول های آسیب دیده پوست کمک کرد. این کار در برابر التهاب و آسیب خورشید محافظت می کند. استفاده از سماق ممکن است یک راه عالی برای “خوردن ضد آفتاب خود” باشد.

سماق

چندین مطالعه نشان داده اند که سماق به جلوگیری از رشد و گسترش تومورها کمک می کند. یک مطالعه اخیر در سال 2021 در Bioscience Reports به بررسی تأثیر سماق بر سرطان پرداخت. محققان دریافتند سماق به طور قابل توجهی از رشد و سلامت سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

مطالعات متعددی به فواید سماق برای کلسترول پرداخته اند. یک مطالعه در سال 2018 در پزشکی یکپارچه نشان داد که سماق کلسترول خوب را افزایش می دهد و مطالعه دیگری در سال 2018 روی حیوانات به این نتیجه رسید که سماق ممکن است به محافظت از قلب کمک کند. (با این حال، کلسترول بالا لزوما چیز بدی نیست، و سطوح پایین آن می تواند باعث دردسر شود.)