دستگاه بطری بادکن چگونه کار می کند ؟

بطری بادکن نام دستگاهی است که بیشتر به دستگاه تولید بطری پت معروف است. همانطور که از نام دستگاه مشخص است، با باد و مکانیک کار می کند. هر کدام از این دستگاه ها با توجه به ظرفیت مورد نیاز متفاوت است که در ادامه به شرح کامل این دستگاه ها می پردازیم.

با گذشت زمان و پیشرفت صنایع مختلف، استفاده از محصولات و دستگاه های مختلف بیش از پیش افزایش یافته است که دستگاه دمنده پت یکی از این دستگاه ها می باشد.

امروزه اکثر صنایع مانند کارخانجات نوشابه سازی از بطری های PET تولید شده توسط دمنده های PET استفاده می کنند، بنابراین استفاده از بطری های PET نسبت به گذشته رواج بیشتری یافته است.

شاید نیاز هر فرد و حرفه ای باشد که قبل از هر اقدامی با آگاهی و دانش کامل وارد آن عرصه شود. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با دستگاه دمنده پت، نوع عملکرد و انواع آن آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا در پایان مقاله مهارت کافی را کسب کنید.

بطری بادکن چیست؟

حتما می دانید که دمنده PET کل فرآیند تولید یک بطری پلاستیکی شامل حرارت دادن و دمیدن در قالب و تهیه محصول نهایی است. عملیات گرمایش توسط کوره و عملیات دمیدن توسط کمپرسور به قسمتی که قالب ها در آن نصب شده اند انجام می شود. در حال حاضر بسته به مدل و شرایط کار دستگاه ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند که باعث می شود این دستگاه به دو مدل نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دستی تقسیم شود.

ماده اولیه دستگاه دمنده پت پت است که مخفف پلی اتیلن ترفتالات، پلاستیک شفافی است که به دلیل سازگاری با بدن انسان، امروزه در صنعت بطری سازی کشورمان کاربرد فراوانی دارد. البته پلی اتیلن ترفتالات پلیمری است که در اکثر کشورها برای تولید الیاف پلی استر استفاده می شود. اما به دلیل مزایای فراوانی که نسبت به سایر محصولات در زمینه تولید بطری دارد، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل تولید بطری با استفاده از دستگاه دمنده

برای تهیه مواد اولیه دستگاه پت دمنده ابتدا مواد اولیه همان پلی اتیلن ترفتالات توسط دستگاه تزریق به پریفرم تبدیل می شود، این پریفرم ها داخل دستگاه قرار می گیرند. در اکثر محصولات این پریفرم ها به صورت آماده خریداری می شوند. ساخت پریفرم نیاز به دستگاه تزریق دیگری دارد. به همین دلیل برخی از شرکت ها برای تولید پریفرم ها تلاش می کنند.

سپس نوبت به تولید بطری پلاستیکی می رسد که با قرار دادن یک پریفرم در داخل دستگاه بادکنک پت حین کار در انتهای بطری پلاستیکی مطابق با قالب دستگاه تولید می شود.

بطری پلاستیکی فانتزی

انواع بادکن بطری

به طور کلی دستگاه دمنده پت به سه دسته اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم می شود. در هر سه دسته عملکرد این دستگاه به این صورت است که همانند بطری پلاستیکی کوچک پریفرم با حرارت گرم شده و آماده شکل گیری می باشد. در این مرحله کمپرسور هوا هوا را به داخل پریفرم می دمد و باعث باد شدن قالب و تبدیل شدن پریفرم به قالب می شود.

حتما توجه داشته باشید که کیفیت محصول نهایی با کیفیت پریفرم، دقت دمنده پت (دمای مناسب، قالب با کیفیت، فشار هوای کمپرسور) ارتباط مستقیم دارد. همیشه سعی کنید پریفرم را از شرکت های معتبر خریداری کنید. البته نیازی به آن نیست و بسته به سرمایه ممکن است سازنده نیز پریفرم تولید کند.