مکانیسم های مرتبط با استرس با احتکار دستمال

یکی از معیارهای احتکار، به دست آوردن و ناتوانی در دور انداختن تعداد زیادی دارایی است که به نظر می رسد بی فایده یا دارای ارزش محدود هستند.

ما در حال حاضر علاقه ای به پرداختن به بحث در مورد کاربرد دستمال کاغذی ایرانی و دستمال توالت نداریم، اما ذکر این نکته مهم است که تا به امروز، دستمال توالت مشخص کننده معیارهای تشخیصی DSM-5 برای احتکار نیست.

علاوه بر این، هیچ مدرک قبلی وجود ندارد که نشان دهد احتکار دستمال توالت رفتاری متمایز از سایر رفتارهای احتکار است.

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که افراد احتکار کننده مسن تر، اغلب مجرد هستند، و احتمال بیشتری دارد که به دلیل یک وضعیت سلامت جسمی فعلی یا اختلال روانی همراه دچار اختلال شوند.

اطلاعات محدودی در مورد شیوع احتکار دستمال جیبی بلاندکس و دستمال توالت در جمعیت عمومی وجود دارد.

همچنین مهم است که تأکید کنیم که خرید اجباری و احتکار دو پدیده مرتبط هستند، زیرا احتکار یک پیش‌بینی‌کننده خرید اجباری است.

علاوه بر این، افراد مبتلا به اختلال خرید-خرید علائم احتکار بیشتری را نسبت به افراد کنترل سالم گزارش می‌کنند.

هر دو رفتار خرید و احتکار دستمال جیبی کاغذی به عنوان پیش از رویدادهای استرس زای زندگی و تجربیات آسیب زا توصیف شده است.

به همین دلیل، مهم است که بررسی کنیم که چگونه استرس بر رفتار احتکار تأثیر می‌گذارد، زیرا این دانش به درک برخی از رفتارهای خرید وحشتناک اخیر که در هفته‌های پس از همه‌گیری COVID-19 دیده شده است کمک می‌کند.

از آنجایی که رفتارهای احتکار دستمال جیبی بیتا در نمونه های غیر بالینی و بالینی مشاهده می شود، مطالعاتی که جمعیت های غیر بالینی را در نظر می گیرند باید در نظر گرفته شوند.

همچنین مهم است که تجزیه و تحلیل شود که آیا مکانیسم های مرتبط با استرس با احتکار دستمال توالت توسط افراد مبتلا به اختلالات روانی (اختلالات احتکار و سایر اختلالات روانپزشکی) و جمعیت عمومی مشترک است یا اینکه این رابطه ممکن است بسته به زمینه اجتماعی یا فرهنگی تغییر کند یا خیر.

 • منابع: 
  1. A systematic review and realist synthesis on toilet paper hoarding
 • تبلیغات: 
  1. پشت پرده راز یکی از وزرای فاسد در کشوری مرموز
  2. با استفاده از انار می توان قد کودکان خود را افزایش دهید
  3. کدام چهره مشهور این خرما را هر روز می فروشد؟
  4. استفاده از آجر سفالی در تهیه تابلو فرش